JAK PRAWIDŁOWO WYMIERZYĆ ZASŁONY I FIRANY?
- Szczegóły
Należycie dobrana długość zasłon i firan to gwarancja ich funkcjonalności, estetyki oraz zadowalającego efektu wizualnego. Profesjonalna aranżacja okna to nie tylko dobór kolorystyki, faktury i wzorów tekstyliów, ale również odpowiednie dostosowanie szerokości i długości firan do rozmiarów okna. Prawidłowe dokonanie pomiarów jest poza tym konieczne do wyliczenia niezbędnej ilości materiału w przypadku firan lub zasłon szytych na zamówienie. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać?
Firany i zasłony do parapetu czy do podłogi?
Wymiarów najlepiej dokonywać miarką budowlaną, ponieważ centymetr krawiecki nie jest tak dokładny i wygodny w użyciu. Standardowo przyjmuje się, że zasłony powinny sięgać od karnisza do parapetu w wersji krótszej lub do podłogi w wersji dłuższej. Wymiarujemy od górnej krawędzi karnisza w przypadku zasłon na szelkach albo od połowy żabek. Zasłony do parapetu najbardziej praktyczne są w domach, w których mieszkają dzieci lub przebywają zwierzęta. Powinny się one kończyć maksymalnie 5-20 centymetrów pod parapetem lub 12 mm nad nim (niektórzy styliści dopuszczają wartość 2 cm). Szczególną uwagę należy zwrócić na tkaniny zbyt krótkie, które nie będą wyglądać estetycznie.
Najbardziej klasyczne zasłony sięgają podłogi, jednak nie opierają się na posadzce i kończą około 12 mm nad nią (tutaj również dopuszczalne są 2 cm, zwłaszcza przy grubych dywanach). Pamiętajmy, że do wyliczonej długości zasłon wieszanych na przelotkach należy doliczyć około 3 centymetry. W sytuacji jednoczesnego dobierana długości zasłon i firan należy mieć na uwadze, że długość firan powinna być o około 1 centymetr krótsza niż długość zasłon.
W większych wnętrzach można zdecydować się na dłuższe zasłony, miękko układające się na podłodze. W tym wypadku do długości tkaniny należy doliczyć kilkanaście centymetrów, ale nie więcej niż 20. Z ostatnim wariantem należy jednak postępować ostrożnie, gdyż wymaga on wiedzy o upinaniu zasłon, aby odpowiednio je spiąć i uzyskać stylizacyjne marszczenia. Nie jest to proste, dlatego aranżację okna z długimi zasłonami warto powierzyć profesjonalnej firmie i doświadczonym dekoratorom. Do wymienionych wyżej wartości długości należy dodatkowo doliczyć 25-40 centymetrów na wykończenie dołu i góry, jeśli firanki i zasłony są szyte na miarę.
Szerokość firan i zasłon zawsze z zapasem
Szerokość firan i zasłon dopasowuje się oczywiście do długości karnisza. Karnisz powinien być wypuszczony około 40 centymetrów poza okno. Pamiętajmy, że długość karnisza mierzymy bez ozdób, znajdujących się na jego końcach. Nie mogą to być jednak identyczne wartości! Możliwość swobodnego układania się tkaniny i wykonywania dekoracyjnych marszczeń zyskamy tylko wówczas, gdy będziemy wymiarować szerokość tkaniny w odpowiednich proporcjach w stosunku do karnisza. Standardowo długość karnisza należy pomnożyć przez dwa, aby uzyskać optymalną szerokość tkaniny. Niemniej, jeśli zależy nam na większych marszczeniach stosunek wynosi 1/2½, a w przypadku taśmy z kontrfałdami należy zastosować proporcje 1/3.
W przypadku wyliczania tkaniny na materiał należy dodatkowo doliczyć około 30 cm na zakładki oraz grubość taśmy marszczącej. Jej wartość otrzymuje się mnożąc otrzymaną szerokość razy 1.5. Wymiar każdorazowo sprawdzamy – nie tylko na bokach, ale również na środku karnisza, aby przekonać się, czy został on zawieszony prosto. Całkowitą szerokość tkaniny zaokrąglamy do pełnej wartości. Koszt firan podaje się najczęściej za 1 mb.